Buradasınız: Ambar Zararlıları Tütün Güvesi (Ephestia Elutella Hubn.)

Tütün Güvesi (Ephestia Elutella Hubn.)

Tanımı:Erginin rengi griden kahverengine kadar değişir. Ön kanatların uç ve göğüse yakın kısımlarında ikişer bant bulunmaktadır. Arka kanatlar açık gri renklidir. Vücut boyu 6-10 mm kanat açıklığı 15-20 mm dir. Oval şekilli yumurtaları önceleri beyaz olup sonra sarımtırak renge döner.Larva 8-12 mm boyda olup kirli beyaz renkten açık pembe renge kadar değişiklik gösterir. Vücut kıllı olup üzerinde kahverengi noktalar vardır. Pupa 6-8 mm boyda ve kahverengidir.

Yaşayışı:Dişi ergin 4-10 günlük yaşamı süresi içinde ortalama 100 yumurta bırakır. Yumurtaların tek tek veya kümeler halinde genellikle tütün yada denk üzerine bırakırlar. Kuluçka süresi 4-15 gün olup çıkan larvalar hemen beslenmeye başlar.Tütün güvesi kışı, tütün depolarında duvar ve çatlaklarda bir kapsül içinde olgun larva olarak geçirirler. Larva devresi 30-120 gün olup sıcaklığın 15 C0’ye ulaşmasıyla birlikte pupa haline geçmeye başlarlar. Pupa devresi 7-12 gündür. İlk ergin çıkışı iklime de bağlı olarak Mayıs ortalarında başlamaktadır. Yılda 3 nesil verirler.

Zararı:Tütün güvesi,kalite ham tütünü tercih eder. Larvaları, yaprak yüzeyinin damar haricindeki kısımlarını yiyerek ve pislik bırakarak zararlı olurlar.