Buradasınız: Hakkımızda Misyonumuz

Ağaçları parazitlerden terminatör böcekler ve karıncalar koruyacak

Mersin ormanlarında bulunan ağaçlara büyük zararlar veren parazit böceklerle, terminatör böcek calosoma, kuşlar ve karıncalar ortak mücadele edecek. Çam ağaçlarına büyük zarar veren çamkese böcekleri ile biyolojik mücadele yapan ormancılar, Mersin ormanlarına çam kese böceklerini yiyen 30 bin adet calosoma böceği bıraktı.

Orman Bölge Müdürü Mustafa Gözükara, 93 bin hektarlık alanda zararlı böceklerle biyolojik, biyoteknik, mekanik ve kimyasal yollarla mücadele yaptıklarını söyledi.

Doğaya uygun bir mücadele metodu olduğu için biyolojik yolla mücadeleye önem verdiklerini belirten Gözükara, "Bunun için zararlı böcekleri yok eden kuşlar için 3 bin adet kuş yuvası asıldı. 50 adet karınca kolonisi ormanlarımıza konuşlandırıldı ve 2010 yılında 30 bin adet çamkese böceği yok edicisi terminatör calosoma böceği ürettik."dedi.

Böcek zararlılarının ormanlarda dumansız yangına neden olduğuna dikkat çeken Gözükara, küresel ısınma ve iklim değişikliğine bağlı olarak ormanlar üzerindeki bu olumsuzlukları zararlıların artmasına ve bu zararlıların ormanları tahrip ederek ağaçların zayıf düşmesine sebep olduğunu kaydetti. Bahar mevsiminde çamkese böceği ile mücadele ettiklerini ifade eden Gözükara, "Bu çerçevede mekanik mücadele, yarı biyolojik mücadele, biyoteknik mücadele ve biyolojik mücadele yapıyoruz. Bazen aynı saha içerisinde bu metotlardan bir kaçını birlikte uyguluyoruz. Biyolojik mücadele çerçevesinde yırtıcı dediğimiz calasomaları laboratuar ortamında üreterek çamkese böceğinin zararlarının fazla olduğu bölgelere bırakmaktayız. Çamkese böcekleri ağaçlarımızın ibresini yiyerek ağaçlarımızın zayıflamasına hastalanmasına ve büyüme kaybına sebep olmaktadır. Bu mücadele ile hem ormanlarımızı daha sağlıklı hale getiriyoruz, hem de bu şekilde zayıf düşen ağaçlarımıza diğer zararlı böceklerin musallat olmasının önüne geçmiş oluyoruz." dedi.