Buradasınız: İlkelerimiz Sıcak havalar akrep, Kene ve Yılanları Hareketlendirdi

Sıcak havalar akrep, Kene ve Yılanları Hareketlendirdi

Havaların ısınmasıyla her yıl kenar semtler ile kırsal alanda birçok kişiyi tedirgin eden akrep-yılan ve keneler gün yüzüne çıktı.

Batman Kozluk ilçesine bağlı Tuzla köyünde tarlada ot biçerken ayağını akrep sokan Cemile Çiçek (42) adlı bayan Kozluk Devlet Hastanesi'nde yapılan ilk müdahalenin ardından Batman Bölge Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Tedavisi yapılan Çiçek, gözlem altına alınırken, Batman Bölge Devlet Hastanesi Acil Uzmanı Dr Feridun Koyuncu, yılan sokmasının bölgede az olduğunu ancak günde ortalama 9-10 kişinin kene ve akrep sokması nedeniyle hastaneye kaldırıldığını ifade etti.

Kene ısırmaları ve akrep sokmalarında her türlü müdahaleyi yapabilecek kapasitede olduklarını belirten Koyuncu, 2009 yılı ilk altı ayında herhangi ölümcül vaka yaşanmadığını ileri sürdü.
Yılan-akrep ve kene sokmalarına karşı bilgilendirme yapıp önlem aldıklarını belirten Batman Sağlık İl Müdürü Mehmet Baş ise tedavide kullanılan yılan ve akrep serumu ile ilgili bir sıkıntının bulunmadığını ifade etti.

Akrep-yılan ve kene sokmalarında hastanın derhal ve zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna götürülmesi gerektiğini ileri süren Baş, kene sokmalarında özellikle vatandaşların keneleri elle çıkarmamaları uyarısında bulundu.

Bölgede akrep ve kene sokmalarına karşı bazı vatandaşlar tarafından zaman zaman farklı tedavi yöntemleri kullanıldığına dikkati çeken Sağlık Müdürü Baş, bunun bazen olumsuz etkiler yaptığını belirterek, "Akrep ve yılan sokmalarında yaranın üzeri temiz bir bezle örtülmeli, akrep tarafından ısırılan yerin yukarısına sıkı olmayan, bir bandaj uygulanmalıdır. Yılan sokmalarında da ısırılan bölgenin tam kalp hizasında tutulması, kalp seviyesinin altında veya üstünde olmaması gerekmektedir. Kene sokmasında ise vatandaşlar keneyi elleriyle çekip çıkartmamalı. Hasta derhal ve zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir." dedi.

Mehmet Baş ayrıca, akrep ve yılan sokmalarından korunmak için karanlıkta yalın ayak dolaşılmamasını, tarlada, evlerde ve damlarda serili yataklarda yatılmaması ve akrepten korunmak için cibinlik kullanılmasını tavsiye ederek pencerelere elekli tel takılmasını istedi.
Kırsal alanda yaşayan vatandaşlar son zamanlarda yaşanan yılan, akrep sokması ve kene ısırmasından tedirgin olduklarını ileri sürerek, ilgili kurumların bu tür zehirlenmelere karşı ilaçlama ve bilgilendirme yapmasını istedi.

Her türlü böcek ve haşereye karşı yaklaşık 4 ay önce başlattıkları çalışma ile yeraltı (kanalizasyon-bodrum katları) ve yerüstü ilaçlama çalışmalarına ağırlık verdiğini belirten Belediye Veteriner Müdürü Azat Çiftçi, "Akreplere karşı ilaçlamayı daha çok akreplerin yoğun görüldüğü kerpiç evlerin tavan araları, duvar çıkıntıları, kümes ve ahırlarda yapıyoruz." dedi.

Öte yandan Güneydoğu'da çok sık rastlanan akrep sokmalarına karşı bazı vatandaşlar farklı tedavi yöntemleri uyguluyor. Bölgede akrep sokmasına karşı motorin, ayran, domates ile tedavi yapılıyor.

Akrep sokmasına maruz kalan kişi, akrebin cinsi, rengi ve büyüklüğüne bakarak hastanene gidip gitmeyeceğine karar veriyor. En tehlikeli Akreplerin ise Hasankeyf kırsalında bulunan siyah akrep olduğu ileri sürülüyor.