Buradasınız: Kemirgenler Çatı Faresi (Rattus Norvegicus)

Çatı Faresi (Rattus Norvegicus)

Boy: 15 - 30 cm, Renk: Gri, Kahverengi, Siyah, Uzun kuyrukları, kalın olmayan vücutları, büyük kulak ve gözleri vardır.  Sıçanlar kentsel ve kırsal açık alanlarda yaygınlardır. Büyük olmaları sebebiyle konutlarda farelere göre daha az bulunurlar.

Ergin çatı faresi, kuyruğu hariç 15-30 cm boyunda ve 80-300 gr ağırlığındadır. Sivri burunu, iri kulak ve gözleri olup, kahverengi veya siyah tüylere sahiptir, çok iyi tırmanıcıdırlar. Bina içleri ve altında, çatısında, çöp ve odun yığınları içinde yaşarlar. Erginlerin dışkıları lağım faresinin dışkısı gibi fakat sivri uçludur. Çatı fareleri 4 ayda ergin hale gelir ve 12 ay yaşarlar. Bir keresinde 4-8 yavru doğurur ve yılda 6 döl verebilirler. 12 mm den büyük aralıktan kolayca geçebilirler. "Fareler Leptospirosis, Selmonella, Brucellosis, Kuduz ve Şap gibi birçok hastalığı yayarak büyük tehlike teşkil ederler. Çatı faresi evlerin çatı ve bodrumunda yaşayan boyca büyük
farelerdir. Çatı faresinin boyu ve yapısı lağım faresine benzer fakat onlardan daha küçüktür. Çatı faresinin boyu yaklaşık olarak 20 - 25cm kadardır. Çok güçlü ayakları var ve parmaklarının uç kısmında sert tırnakları bulunmaktadır. Çatı faresi bu sayede çok yüksek binalara ve çatı katlarına kadar çıkaktadır. Çatı fareleri ortamda bulunan her türlü yiyeceği yerler ve aynı zamanda etrafta yakaladıkları böcekleri de yerler. Çatı faresi de lağım faresi kadar tehlikelidir bu farelerde ev ortamına yerleştiğinde gecelerin insanları kemirme özelliğine sahiptirler.