Buradasınız: Su Deposu Temizliği

Neden Su Deposu Temizliği?
Depolardaki suları içmesek bile, sebze ve meyvelerin yıkanması, banyo ve tuvalette   kullanımı, dişlerimizin fırçalanması, bulaşık ve çamaşır yıkanması gibi durumlarda da sudaki mikroplar vücudumuza girmektedir.(Tifo, Tifüs, Dizanteri, Kolera ve Hepatit gibi hastalıklar oluşmaktadır.) Ayrıca su depolarında görülen pas ve kum tanecikleri, hidrofor, arıtma cihazı, çamaşır ve bulaşık makinelerimizin tahrip ederek bozmaktadır. Periyodik temizlikleri yapılmayan depolarda; kedi ve fare ölüleri ile solucan, kurtçuk, çamur, pas ve mantar tabakaları oluşur. Bunu önlemenin tek yolu; sadece bu tür pislikler için özel üretilmiş olan temizlik maddesi kullanarak su deposuna yılda en az bir kez periyodik temizlik yaptırmaktır.

TAVSİYELER


Taşınabilir Depolar  İçin;

 1. Suyla direkt temas eden malzemenin içme suyu ile kullanıma uygunluk belgesi, test sertifikası var mı?
 2. Temizliği kolay yapılıyor mu, yani hem içinde güvenle ve kolayca gezilerek temizlenebiliyor hem de işletmeye açıldıktan sonra, özel temizlik ekiplerine bağımlılık gerektiriyor mu?
 3. Zamanla su ihtiyacının artmasıyla, kolayca hacmi genişletilebiliniyor mu?
 4. Konulacağı yere kolayca ulaşabiliyor mu?

Sabit Depolar  İçin;

 1. Suyla direkt temas eden malzemenin içme suyu ile kullanıma uygunluk belgesi, test sertifikası var mı?
 2. Temizliği kolay yapılıyor mu, yani hem içinde güvenle ve kolayca gezilerek temizlenebiliyor hem de işletmeye açıldıktan sonra, özel temizlik ekipleri için özel güvenlik gerektiriyor mu?
 3. Deprem nedeniyle oluşabilecek tesirlerden dolayı, seçilmiş olan izolasyon malzemesinin yapışma ve elastikiyeti uygun mudur?
 4. Pas ve kir tutmayan malzemeden olmalı.
 5. Havayla teması olmamalı.
 6. Sızdırmazlık özelliğine dikkat edilmeli.
 7. Tamiri ve bakımı kolay olan malzeme tercih edilmeli.


KULLANIM SÜRECİ İÇİN TAVSİYELER

 1. Depoları sıkça kontrol edin, mümkünse deponun üzerine kontrol ve temizlik tarihlerinin işlendiği ve bu işlemleri kimin yaptığını gösterir tabela koyun.
 2. Su depolama sisteminizi, sürekli çevrime göre tasarlayın, çünkü bekleyen su da bakteri oluşumu hızlıdır.
 3. Depo temizliği yapılırken, depo içine girecek çalışanın sağlık önlemleri ve iş güvenliği alınmalıdır.