Buradasınız: Sürüngenler

Sürüngenler

Yılan

Yılanlar; omurgalı hayvanlar grubundan olan sürüngenlerin başında yer alan canlılardır. Yılanların boyları ve yapıları yaşadığı bölgeye ve yılanın türüne bağlı olarak değişir. Vücut üzerinde herhangi bir ayak takımı yoktur.

Devamını oku...

Kırkayak (centipeda)

Kırk ayak haşeresine evlerin iç kısımlarından daha ziyade bahçelerde rastlanır. Bunun sebebi kırk ayak böceğinin nemli yerleri sevmesidir.

Devamını oku...

Kertenkele

Kertenkele (Lacertilia) alt takımından (lacertidae) türlerine verilen genel isimdir. Kertenkele canlısının yeryüzünde 3000 den fazla türü yaşar. Sıcak iklim seven kertenkele, soğuk iklime dayanıklı değildir.

Devamını oku...

Salyangoz (Lamprologus Ocellatus)

Salyangozlar çok nemli yerlerde yaşarlar. Sırtlarındaki kabukları onların evidir. Bir nevi evlerini sırtlarında taşırlar Denizlerde yaşayan türdeşleri vardır. Salyangozların ataları da denizlerde yaşarlardı. Salyangozların karadaki yaşamları çok eskiye dayanmaz. Belki de ileride evrim geçirerek daha hızlı hareket edebilecekleri ayaklara sahip olurlar.

Devamını oku...

Akrep

Akrepler milyonlarca yıldır insanlar ve diğer canlılar için tehlike oluşturmaktadır. Akrepler çok direnli bir vücut yapısına sahiptirler. Akrepler en soğuk havalara ve en sıcak havalarda dahi yaşarlar.

Devamını oku...

Çiyan (Chilopoda)

Çiyanlar yılanı, tırtılı ve kırk ayağı andıran bir canlıdır. Yılanlarla çiyanları ayıran en önemli özelliklerin başında çıyanların ayaklarının olmasıdır.

Devamını oku...