Buradasınız: Sürüngenler Kertenkele

Kertenkele

Kertenkele (Lacertilia) alt takımından (lacertidae) türlerine verilen genel isimdir. Kertenkele canlısının yeryüzünde 3000 den fazla türü yaşar. Sıcak iklim seven kertenkele, soğuk iklime dayanıklı değildir.

Kertenkele hayvanının yeraltında yaşayan, suda yüzen, havada uçan renk değiştirebilen birçok türü bulunur. Kertenkelenin derisi pullu ve pütürlü bir yapıdadır. Karın pulları yanlarında ve sırt bölgesinde olan kertenkele daha iri yapıda olur. Kertenkelelerin çoğu 4 ayaklı,2 ayaklı, bazense ayaksız olabilir. Kertenkelenin her ayağında 5 tane parmak bulunur. Bu parmaklarda çok gelişmiş tırnaklar bulunur. Kertenkelenin yeraltında yaşayan türünün dışında diğer kertenkele türlerinde, dışkulak deliği bulunur. Bazı kertenkele türlerinde ağaçlara asılıp tutunmak için uzun ve kuvvetli kuyruk yapıları bulunur. Kertenkelenin kuyruğu koptuğunda yerine yeni kuyruk gelir. Kertenkelenin kopan kuyruğunun yerine gelen yeni kuyruk eskisi gibi olmaz, yeni kuyrukta omurga bulunmaz. Kertenkelenin avını yakalamaya yarayan uzun, yapışkan tükürük salgılayan bir dili vardır. Kış mevsimi geldiğinde kertenkele kış uykusuna yatar. Kertenkele kış yatağını hazırlamak için çengel tırnaklı ayalarından yardım alır. Kertenkele ayakları ile yere çukurlar açar. Kışın bu çukurlarda uyur. Kertenkele kışın güneşlenmekten büyük keyif alır. Bazı kertenkele türleri bulunduğu yerin rengini alır, kertenkele bu şekilde hem avını kolay yakalamış olur hem de düşmanlarından korunmuş olur. Kertenkele düşmanından kaçarken kuyruk bölümünden biraz kopartır ve olduğu yere bırakıp kaçar. Kertenkele bitkisel ve etçil olarak beslenebilir. Kertenkele balık, balık yumurtası, böcek, karınca ve meyveleri yiyerek hayatını sürdürür. Kertenkele çiftleşme sonrasında yumurtasını kendi kazarak yaptığı yuvasına bırakır. Burada uygun sıcaklık ve ortamda kertenkele yumurtaları çatlar ve yavrular çıkar. Bazı kertenkeleler ise memeli hayvanlarda olduğu gibi doğurarak çoğalır. Kertenkele türlerinin bazıları zehirli, bazıları zehirsizdir. Bazı kertenkele türleri; yeşil iguana, deniz iguanası, bukalemun, dev kertenkele, zehirli kertenkele, parlak kertenkele, lacertidaedir. Kertenkele ile mücadelede ferdi yapılan mücadele etkili olamaz. Kertenkele kendisini tehlikede hisseder ise sizi ısırabilir. Kertenkele ile yapılacak en doğru işlem Global İlaçlamadan yardım almaktır. İlaçlama konusunda uzun yıllardır verdiğimiz hizmet ile gurur duymaktayız.

 1-Kertenkele insanları ısırır mı?
Kertenkele otçul ve etçil olarak beslenen bir hayvan türüdür. Etçil olan kertenkele böcek, balık, fare türü canlılarla beslenir. Kertenkele zarar görmediği müddetçe insanı ısırmaz.

2-Kertenkele zehirlimidir?
Kertenkelenin yeryüzünde yaşayan 3000 den fazla türü bulunur. Doğada bulunan kertenkele türünden pek çoğu zehirsizdir. Nadir olan birkaç kertenkele türü zehirlidir.

3-Kertenkele ne ile beslenir?
Kertenkele canlısı etçil ve otcul beslenir. Kertenkele bulunduğu yerin rengini alır. Kertenkele gizlenmiş olarak avlanmasını kolaylıkla sürdürebilir. Kertenkele yakınından geçen böcekleri yapışkan tükürüğü sayesinde diliyle yakalar ve yer.

4-Kertenkele nerelerde yaşar?
Kertenkele canlısının yeryüzünde birçok çeşidi bulunmaktadır. Kertenkelenin bazı türleri karada, bazı türleri suda, bazı türleri ise toprak altında akla gelebilecek her yerde yaşar.

5-Kertenkele neden evlere girer?
Kertenkele yağmurda, doğa afetlerinde yuvası bozulduğu zaman yuva ve yiyecek bulma amacı ile ev ve işyerlerimize gelir. Hastalık bulaştırmayan kertenkele evdeki besinlerimize zara verebilir.

6-Kertenkele nasıl ürer?

Kertenkele hayvanının bazı türleri yumurtlama yöntemi ile bazı türleri ise doğurma yöntemi ile üreme yapar. Yumurtalarını yuvasında, toprak altına saklayan kertenkele yavruları uygun sıcaklık ve ortamda birkaç hafta içerisinde yumurtadan çıkar.

7-Kertenkele ne renktir?
Kertenkele yaşadığı ve bulunduğu ortama bağlı olarak renk değiştirebilen bir canlıdır. Dünyada yaşayan birçok kertenkele türü değişik renklerde ve desenlerde görülebilir.

8-Kertenkelede rejenerasyon nedir?
Kertenkele üzerine basıldığı zaman kendini kurtarabilmek için kuyruğunu ısırarak kopartır ve kaçar. Kertenkelenin kopan kuyruğu yeniden oluşur, kertenkelenin vücudunu yenilemesine rejenerasyon denir.

9-Kertenkele ısırmasında doktora gidilmeli mi?
Kertenkele ısırmasında mutlaka doktora gidilmeli. Kertenkelenin bazı türleri zehirli olur, bunu insanlar ayırt edemez. Isıran kertenkele zehirsizde olsa enfeksiyon yayma ihtimali yüksektir.

10 - Kertenkele ne yer?
Kertenlelerin dilleri uzun ve çatallırdır ve yapışkandır. Kertenkeller genellikle kırsal alanlarda yaşadıkları için etrafında bulunan börtü böcekleri dili ile yakalayarak yerler. Kertenkeler bazen besin maddsi bulamadığığında evlerimize gelerek besin maddelerine zarar verir.