Buradasınız: Uçan Zararlılar Arı (Caridina Serrata)

Arı (Caridina Serrata)

Arı sokması bazen ölümle dahi sonuçlanabilecek alerjik reksiyonlar ortaya çıkartır. Yaban arısı ve bal arısının yaklaşık 28.000 çeşidi vardır.

Arı ve yaban arısı birbirinden farklı davranışlar sergiler, farklı özellikleri bulunur. Arı birçok tehlikeye karşı kendisini iğnesi ile korur. İngiltere de yapılan bir araştırmaya göre arı sokması sonucunda oluşan enfeksiyon sebebi ile yılda 4 kişi hayatını kaybediyor. Avrupa ülkelerinde arı sokması sebebi ile olan ölümler bizim ülkemizde daha az görülür. Yaban arısı ve tehlikeli olan diğer arıların hepsi zar kanatlıdır. Bir arıda çift kanat bulunur. Arının ağzı çiğneyici, yalayıcı, emici hortum biçimindedir. Arı vücudu yumuşak yapıda çok yoğun tüylerle kaplıdır. Arının başında göz, beslenme organı ve ağız bulunmaktadır. Arının boyun yapısı kıvrak, çok ince bir yapıya sahiptir. Vücudun ikinci bölümü ise göğüse bağlıdır. Göğüs ve karın segment adı verilen halkalardan meydana gelmiştir. Arının göz yapısı petek biçiminde bir çift birleşik göz ve bir çift basit gözden meydana gelmiştir. İşçi arı 4000, ana arı 3000, erkek arı 8000 civarında basit göz bileşiminden meydana gelmiştir. Arının kafa kısmında bir çift duyarga bulunur. Arıda bulunan bu duyarga koku alma, tat alma ve hissetme işlemlerine yarar. Duyargada bulunan sinir uçları hava sıcaklığı ve rüzgâr hızını ölçme işlemi de yapar. Arı duyargaları çok hassas yapılıdır. 2km uzaklıktaki balın kokusunu alabilirler. Arının göğüs kısmı 4 tane segmentten oluşmuştur. Arı Göğsün üzerinde üç çift bacak ve iki çift kanat bulunmaktadır. Arının orta bacakları üzerinde sert tüyler bulunur. Bu tüylerin ismine polen fırçası adı verilir. Arının kanat yapısı damarlara destelenmiş, kitin adı verilen madde ile destekli bir yapıya sahiptir. Arı iki çift olan bu kanatlar sayesinde dengeyi sağlar. Arının hızı saatte 50km hıza ulaşır. Ergin olan bir arıda karın kısmı 9 segmentten meydana gelir. Bağırsak, üreme organı, balmumu bezleri ve iğne gövdede bulunur. İşçi arıda ve anne arıda iğne karın sonunda bulunur. İğne odacığından çıkan iğne, arının savunma mekanizmasıdır. Arının iğnesi zehir kesesine bağlı olarak çalışır. İşçi arının iğnesi geri kıvrık bir yapıdadır, bu sebeple iğnesini batırdığı zaman geriye çekmesi imkânsız olur. İç organlara bağlı olan iğne çıkmadığından,  arının bağırsakları parçalanır ve arı ölür. Böcekleri soktukları zaman ölüm olmaz sadece insanları sokunca ölüm gerçekleşir. Arı iğnesini insan etinden çıkaramaz. Günümüzde arı zehri kanser tedavisi için ilaç yapımında kullanılmaktadır. Fiziksel kökenli birçok hastalığın tedavisi içinde arı zehrinden fayda sağlanmaktadır. Arı zehri faydaları; cildi gençleştirir, kan dolaşımını düzenler, bakterileri öldürür, radyasyona karşı koruma sağlar hücre yeniler ve mide suyunu artırma özelliğine sahiptir. Arı sütünün de kanser önleyici etkisi olduğu yapılan bilimsel araştırmalarda ortaya konmuştur.

 


 

1-Arı sütü nedir?

Arı sütü 54 hastalık üzerinde arı sütünün faydalarını araştırmak amacıyla Japonya'da yapılan çalışmalarda beslenme bozukluğu, kronik hastalıklar, astım, bronşit, kabızlık, karaciğer hastalıkları, asabilik gibi hastalılar ve kanser tedavisinde başarılı sonuçlar ortaya konmuştur. Çin de yapılan bir deneyde deney hayvanlarına tümör oluşumu sağlayan antijen vermişler sonra deney hayvanlarını iki guruba ayırmışlardır. Bir gurup denek hayvanına arı sütü verilmiştir. Arı sütü verilen hayvanlar ölmemiş, arı sütü verilmeyen hayvanların kanserden öldüğü gözlenmiştir.

2-Arı ne ile beslenir?

Bal arısının ana besin maddesi polen, bal ve meyve nektarıdır. Arı tarafından toplanılan polen ve nektarlar kovanda bulunan petek gözlerine kimyasal ve fiziksel değişiklere uğratılarak ve bala dönüştürülerek doldurulur. Depo yapılan bal ve nektar arının besin ihtiyacını karşılamak için kullanılır.

3-Polen nedir?

Polen arının besin protein yağ ve vitamin ihtiyacını karşılayan maddedir. Arı sadece bal yiyerek hayatını sürdürebilir fakat yeni oluşacak ve gelişecek yavru için polen şarttır. Polen bitkilerin erkek tohumlarına verilen isimdir. Ancak mikroskopla görülebilir. Rüzgârın esmesi ile etrafa yayılır. Çayır ağaç, yabani ot poleni olarak üçe ayrılır. Polenler bahar mevsiminde belirli dağılım yaparlar.

4-Arı zehri hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır?

Arı zehri mide suyunu çoğaltır. Kanser tedavisinde başarılı sonuçlar verir. Bakterileri öldürür, kan dolaşımını düzenler ve fiziksel kökenli birçok hastalığın tedavisinde kullanılır.

5-Arının biyolojik yapısı nasıldır?

Arı nın gövde kısmında 3 çift bacak, sırt kısmında 2 çift kanat bulunur. Arının kanatları kitin denilen madde ile ve damarlarla şekillenmiştir. Arının kuyruk kısmında iğnesi bulunur. İğne bağırsağa bağlıdır. İğnesini insana batırırsa geri çıkartmaz çünkü iğne ucu çengelli yapıya sahiptir. İğnesini batıran arının bağırsakları parçalanır ve ölür. Arının bedeni 9 segmentten oluşmuştur. Göğüs kısmı 4 segmenttir. Arının vücudu yumuşak ve çok tüyle kaplıdır.

6-Bir kovanda kaç tür arı vardır?


Bir kovan içerisinde 3 çeşit arı bulunur;

  • Ana arı; Diğer arılara göre daha iri olan bu arıya kraliçe arı denir. Daha larva döneminde iken işçi arılar tarafından özel polenlerle, bol vitaminle beslenen ana arı sadece üreme işlemi için vardır. Elverişli şartlar olursa kraliçe arı günde 2000 adet yumurta yapabilir.
  • İşçi arı; işçi arı kovanın temizliği ile ve larvaların bakımı ile ilgilenir. Gereksiz olan her şeyi kovandan dışarıya atar. Kovandan içeriye giren yabancı böcekleri öldürür ve dışarı atar. Bal ve çiçek karışımları ile beslenir. Doğduktan sonra 10 günde bal mumu yapar, 20.günde ise gardiyanlık görevi üstlenir.
  • Erkek arı; Erkek arının kovandaki fonksiyonu kraliçe arıyı döllemektir. Diğer bütün işleri işçi arılar yapar. On bin ve seksen bin arı nın yaşadığı kovanda her şey disiplin ve belli bir düzen içerisinde gelişir.


7-Arı ilaçlamasında nelere dikkat edilmelidir?

Yaban arısı ilaçlamasında bireysel ilaçlama asla faydalı olamaz. Arılar tehlike anında toplu olarak saldırıya geçerler. Zehri son derece etkili olan yaban arısı alerjik reaksiyonlara sebep olarak ölümlere yol açabilir. Yakınınızda yabani arı görürseniz hemen uzaklaşın, ilaçlama işlemi için hemen bizi arayın Titiz İlaçlama size yabani arı, zararlı böcek, vb haşerelerin ilaçlanmasında 6 ay garantili ilaçlama hizmeti sunuyor. Arı ilaçlamada sıvı, kokulu, püskürtme, buharlama yöntemi ile ilaç uygulaması yapılır.

8 - Arı sokması nasıl olur?


Arı sokması sonrası insan derisinin üzerinde aşırı derecede şişlik oluşur ve şişliğin üzeri sürekli hafif olarak kaşınır. Arının tam iğneyi batırdığı yerde küçücük noktaya benzer bir kızarıklık oluşur. Arı sokmasına karşı alerjisi olan kişilerde çok kötü etkilenir hatta ölüme bile gidebilir.