Buradasınız: Uçan Zararlılar Karasinek

Karasinek (Musca Domestica)

Diğer böceklerde olduğu gibi karasinekte iskelet yoktur. Fakat derisi kitin denilen sert bir madde ile kaplıdır. Sineğin boyu 0.5mm-1cm arasındadır. Kitin, bir sineğin kanatlarını yaklaşık 200 defa çırpmasını sağlar.

Sineğin ani hareket kabiliyeti bir insandan 10 kat fazladır.25 derece sıcaklıkta bırakılmış sinek yumurtaları 10 saat gibi bir zamanda hemen açılır. Bir sineğin erişkin hale gelmesi için 40 derece sıcaklık gerekir. Bu sıcaklıkta 6 gün içerisinde erişkin duruma gelir. Her defasında 100'ün üzerinde yumurta bırakabilen sinek ölene kadar 600-1000 yumurta bırakabilir. Çok çabuk çoğalabilen karasineğin, gelecek olan nesline bıraktığı yumurta sayısı 5 trilyonu bulur. Karasinek karın bölgesinde bulunan onlarca boşluktan çok rahat nefes alıp verebilir. Sinek konduğu yerde karın kaslarını kasar ve içeriye hava pompalar. Sinek uçma sırasında buna gereksinim duymaz. Sinek uçarken çok enerji kaybına uğrar. Sinekte vücut ısısı ve şeker oranında düşme olur. Şeker algıladığı besine konar ve olabildiğince çok emer. Karasineğin ağzında 2 tüpçük bulunur, tek tüpçükle besinlerini emer, diğer tüpçükle ise içinde enzimler olan tükürüğünü salgılar. Yağ, protein ve karbonhidrat sineğin en sevdiği besinlerdir. Katı olan besinleri, parçalamak ve tüketmek için oldukça fazla tükürük üretir. Bir başka karasinek gelip aynı yerden beslendiğinde bakteriler öbür karasineğe bulaşır. Ayaklarında 20 milyondan fazla mikrop taşıyan karasinek günde 25-50defa etrafa dışkı yapar.  Erkek sinek dişi sineği kanat çırpma sesinden tanır. Sineğin karın kısmında 3 çift ayak vardır. Sineğin karın yapısı oldukça esnektir. Kendi ağırlığının çok üzerinde kan emebilme kapasitesine sahiptir.

 


1-Karasinekte göz var mıdır nasıl görür?

Karasineğin başında bulunan 2 göz toplam 400binden oluşan petekten meydana gelir. Sineğin her bir gözü mükemmel derecede görme yeteneğine sahiptir. Bu sayede arka tarafınıda görebilir.

2-Karasinekte beslenme nasıl olur?


Karasinek uçuş sırasında çok fazla enerji sarf eder. Sineğin vücudunda şeker kaybı olur. Sinek havada uçarken yiyeceğin kokusunu algılar, yiyeceğe doğru uçar. Etrafı kalın duvarlarla çevrili olan hortumu ile yiyecekleri emmeye başlar. Yiyecekler ne kadar şekerli ise karasinek o kadar çok emer.

3-Karasinek nasıl üreme yapar?

Karasinek yumurtasını 25 derece sıcaklığa bıraktığı zaman sineğin yumurtaları 10 saat gibi kısa bir süre içerisinde yumurtalar açılır ve yeni sinek yavruları çıkar.40 derece sıcaklıkta yavru sinekler 6 gün içerisinde yumurtadan çıkar. Karasinek ölene kadar 600-1000 yumurta bırakabilir, yumurta bıraktıktan 3 gün sonra tekrar yumurta bırakabilir.

4-Karasineğin bulaştırdığı hastalıklar hangileridir?

Sinek ve karasinek binlerce mikrop taşımaktadır. Yiyeceklerimize dışkı ve salyaları ile bıraktıkları mikroplar bize birçok hastalık bulaştırabilir. Bazıları; verem, dizanteri, çocuk felci, kolera, dizanteri, gıda zehirlenmeleridir.

5-Sinek, karasinekle mücadele nasıl olur?


Karasinek ve sinek günde 100,ölene kadar 600-1000 arası yumurta bırakabilir. Çok hızlı çoğalabilen sinekle mücadele kolay değildir. Sineğin kaynağını tespit edip o bölgeyi ilaçlamak en doğru olanıdır. Sinekle mücadelede buharlama, sisleme ve püskürtme yöntemi ile ilaçlama uygulanır. Ferdi yapılan mücadele yeterli olmaz.

6-Karasinek, sinek insanı ısırır mı?


Sinek üzerinde binlerce mikrop taşır ve bu mikropları konduğu her yere bulaştırır. İnsanları da ısıran sinekler  hastalık bulaştırabilir.

7-Sinek ve karasinek ilaçlama ne zaman yapılmalı?


Karasinek ve sinek ilaçlaması akşam güneş batmadan ve sabah güneş doğarken yapılır ise daha etkili sonuç verir. Püskürtme yöntemi ile yapılan kokulu ilaçlama sinek ve karasinek ilaçlamada kullanılan yöntemdir.

8-Karasinek ve sinek yumurtaları ne zaman olgunlaşır?


Sinek ve karasinek yumurtaları bir gün içerisinde olgunlaşıp hemen çatlar ve yavru sinekler birkaç hafta içerisinde olgunluğa erişir.