Buradasınız: Uçan Zararlılar Sivrisinek (Culex Spp.)

Sivrisinek (Culex Spp.)

Sivrisinek (clucidae) familyasından bir canlıdır. Sivrisinek kan emerek beslenme sağlar. Sivrisineğin vücudu baş, göğüs ve karın kısmından meydana gelmiştir. Sivrisineğin kafasının iki yanında anten bulunur. Erkek sivrisinek dişisini kanat çırpma sesinden tanır.

Sivrisineğin göğüs kısmında 1 çift kanat ve 3 çift ayak vardır. Sivrisineğin karın kısmı bol miktarda kanı alabilecek kapasitede esnektir. Sivrisineğin karnı çok fazla şişse de patlamaz.

Sivrisinekteki kan emme mekanizması mükemmel çalışır. Kafası kaslarla kaplı olan sivrisinek sineğin borusunun iki tarafından kasılıp gevşer, bu arada 1-2 atmosferlik basınç meydana gelir. Bu arada sivrisineğin borusunda herhangi bir zedelenme olmaz. Çünkü kan geçen dokular hızlı kan akışına dayanabilecek kapasitededir. Sivrisinek vücudunun 6 katı kadar kan emebilir. Bu süre insanın 200 kilo su içmesi ile aynı zaman denktir. Sivrisineğin yaşayabilmesi için protein ve şeker alması gerekir. Sivrisinek bu ihtiyacını bitki ve meyve suyundan elde eder. Kan dişi sivrisinek için kesinlikle olması gereken bir besin kaynağıdır. Dişi sivrisinek yumurtlamak için kan emmeye muhtaçtır. Sivrisinek kanın pıhtılaşmasını önlemek için bir sıvı salgılar, böylece sivrisinek rahatlıkla kan akışı sağlar. Kan emerek beslenen sivrisinek hastalık taşır. Sivrisineğin bulaştırdığı hastalıklar, fil hastalığı, sıtma, sarıhumma gibi hastalıklardır. Sivrisinek havada uçarken çiftleşebilir. Erkek sivrisinekler erişkin olana dek çiftleşmezler. Çünkü antenleri gelişmediği için sağır olurlar. Bu sebepten dişi sivrisineğin çiftleşme çağrısını duyamaz. Sivrisinekte bulunan işitme organı oldukça gelişmiştir. Sivrisinekte bulunan antenlerde çok sayıda duyu hücresi vardır. Sivrisineğin bu organına (Johnston organı) adı verilir. Dişi ve erkek sivrisinek çiftleştikten sonra erkek sinek ölür. Dişi sinek erkeğin spermlerini özel kesede saklar. Dişi sivrisinek haftalarca döllenmiş yumurta yumurtlamaya devam eder. Dişi sinek bir seferde 200-400 arası yumurta yapabilir. Yumurtaların gelişmesi için dişi sivrisinek sürekli kan emmek zorundadır. Sivrisinek yumurtaları ılık, durgun, 60cmden sığ sularda gelişir. Erginleşen sivrisinekler 2 ay yaşar ve ölürler. Sivrisinek genel olarak akşam vakti uçar. Görülen sinek toplulukları erkeklerden oluşur. Sivrisineğin doğal ortamda çok düşmanı vardır, bunlar; balık, kertenkele, kuş, yarasa, bukalemun, kurbağadır. Sivrisinekle mücadele çok zor bir işlemdir. Sivrisinekle en iyi mücadele en etkili yöntem periyodik olarak ilaçlama yaptırmaktır. Yakınınızda bulunan su birikintisi, bataklık gibi yerlerin etrafı ayda 1 defa gün batımında ve sabah gün doğarken ilaçlama yapılmalıdır.

Sivrisinek hakkında bazı bilgiler:

 

  • Kan emen sadece dişi sivrisinektir.
  • Dişi sivrisinek her defasında 200-300 yumurta bırakabilir.
  • Dolunay çıktığı zaman sivrisineğin ısırma işlemi 500 kat fazladır.
  • Sivrisinek yumurtaları kurumuş şekilde 5 sene yaşayabilir.
  • Sivrisinek yaşamı boyunca 250km yol kat edebilir.
  • Sivrisinek saniyede 500 defa kanat çırpar.

 


1-Sivrisinek nasıl bir hayvandır?
Sivrisinek baş, göğüs ve karın kısmından meydana gelmiştir. Sivrisineğin baş kısmında 2 tane anten bulunur. Erkek olan sivrisinek dişisini kanat çırpma sesinden tanır. Sivrisineğin göğüs bölümünde 3 çift ayak bulunur. Karın kısmı oldukça esnek yapıdadır. Erkek sivrisinek besin ihtiyacını bitki ve meyvelerin suyunu emerek karşılar.

2-Sivrisinek nerede bulunur?

Sivrisinek 60cmden sığ olan su birikintilerinde, eski olan lastiklerde biriken yağmur sularında, ev ve bahçenizde bulunan su kovalarında, atık su borusu etrafındaki kırık ve çatlak yerler sivrisineklerin üremesi için ideal bölgelerdir.

3-Sivrisinek hangi hastalıkları bulaştırır?

Sivrisinek kan emerek beslendiğinden hastalık taşır. Fil hastalığı, sarıhumma, sıtma sivrisinek aracılığı ile bulaşabilen hastalıklardır.

4-Sivrisinek kaç evrede ömrünü tamamlar?

Sivrisinek hayatını 4 dönemde yaşar ve bitirir. Yumurta dönemi, larva dönemi, pupa ve ergin dönemde hayatını tamamlar. Yumurtadan çıkan sivrisinekler ilk 3 evreyi su birikintisi etrafında tamamlar. Yağmur suyu, bataklık, havuz suyu, çeltik suyu bu tür sular bitkiler sayesinde fotosentez gerçekleşir ve oksijen yayılır. Bu sayede yavru sivrisinek rahat gelişir.

5-İnsanlar sivrisinek ısırmasını nasıl anlamazlar?
Sivrisinek insana konduğu ve kan emmeye başladığı zaman derinin hassas yerinden hortumunu sokar ve deriye yakın damardan kan emmeye başlar. Sivrisinek bu arada anestezik bir sıvı salgılar bu sıvı hem kanın pıhtılaşmasını önler hem de dokuyu uyuşturur. Bu sebeple insanlar sineğin ısırdığını pek anlamazlar.

6-Sivrisinek neden ısırır?
Sivrisinek canlısının dişisi insanı ısırarak beslenir. Erkek olan sivrisinek bitki ve meyveden aldığı şekerle beslenme sağlar. Dişi sivrisinek yumurtaların döllenmesini sağlamak için kana ihtiyaç duyar. Sivrisinek insan derisinde en yumuşak olan yerinden en yakın damarı tespit eder, alt ve üst çene yardımı ile 6 bıçaklı kesme sistemi ile insan derisini keser. Bıçaktan akan sıvı dokularda uyuşukluk yapar ve kanın pıhtılaşmasını engeller. Kanı emen sivrisineğin bıraktığı sıvı kaşıntı hissi verir.

7-Sivrisinek ile mücadele nasıl olur?
Sivrisinekle mücadele çok zordur. Uçarak hareket eden sivrisinek daha çok sabah gün doğmadan ve akşam gün batarken ortaya çıkar. Bu saatlerde sivrisinek ilaçlaması yapmak doğru bir uygulama olur.20 günde 1 defa kokulu sıvı uygulaması yaptırmanız sizi sivrisinek canlısından korur.

8-Sivrisinek nasıl çoğalır?

Sivrisinek havada uçarken çiftleşebilir. Erkek sivrisinekler erişkin olana dek çiftleşmezler. Çünkü antenleri gelişmediği için sağır olurlar. Bu sebepten dişi sivrisineğin çiftleşme çağrısını duyamaz. Sivrisinekte bulunan işitme organı oldukça gelişmiştir. Sivrisinekte bulunan antenlerde çok sayıda duyu hücresi vardır. Sivrisineğin bu organına (Johnston organı) adı verilir. Dişi ve erkek sivrisinek çiftleştikten bir süre sonra erkek sinek ölür.