Buradasınız: Yürüyen Zararlılar Alman Hamam Böceği (Blatella Germanica)

Alman Hamam Böceği (Blatella Germanica)

 

Hamam böceği küçük yapılı omurgasız baş ucunda iki anteni olan altı bacaklı bir böcektir. Dünyanın her yerinde bulunur. Bu böceklerin boyları 1-4 cm arasında değişir.

Erkeklerin sırt kısmında dış etkenlerden koruyan sert kanatları bulunur.Kanatlarını uçmak için kullanmazlar. Çok hızlı hareket ederler. Günün büyük bir kısmını dinlenerek geçirirler. Geceleri beslenmek için yiyecek ararlar. Bu böcekler üzerinde mükemmel bulurlar. Işıkta ve aydınlık yerlerde dolaşmaktan hoşlanmazlar. Bu böcekler çok hızlı üreyen böcektir. Yumurtalarını, duvar çatlaklarına, tahta veya parke altlarına, buzdolabı, elbise dolabı, çamaşır ve bulaşık makinesi altlarına insanın göremeyeceği yerlere duvar diplerine, atık su kenarına, kenar kuytu yerlere yumurtalarını bırakırlar. Bir kapsülde ortalama 16 - 38 civarında yumurta ( yavru böcek ) vardır.Toplu halde yaşarlar yalnız yaşamayı hiç sevmezler.

 


1 - BİRÇOK İNSAN NEDEN GIDA ZEHİRLENMESİNDEN HASTANEYE KALDIRILIYOR?


2 - HAMAM BÖCEKLERİ HANGİ HASTALIKLARI TAŞIRLAR VE BULAŞTIRIRLAR?
Lağımlardan ve mutfak banyo lavabo deliklerinden, pis yerlerden geldikleri için bir çok hastalık mikrobunu birlikte getirirler. İnsanlara birçok hastalık bulaştırırlar. Bu hastalıklar insanlara, yıkamadan yenen sebze ve meyvelerden ve ağzı açık kaplarda bulunan gıdalardan geçmektedir . Bu böcekler yiyeceklerimize salyalarını, dışkılarını bırakırlar. Çok yedikleri açıktaki besinler üzerine de kusarlar. Bütün bunlar gıda zehirlenmelerine yol açar. Hastanede mide yıkanınca sorun kalmaz.

BULAŞTIRDIKLARI HASTALIKLAR


1 - Gıda zehirlenmeleri
2 - Dizanteri mikrobu
3 - Astım mikrobu
4 - Pnomoni
5 - Verem mikrobu
6 - Alerjik hastalıklar
7 - Hepatit virüsü
8 - Atrax
9 - Mantar hastalığı
10 - Bir çok deri hastalığı

3 - HAMAM BÖCEKLERİ EVLERİMİZE NERELERDEN GELİRLER?
Evlerimize, aldığımız eşyalar ve paketlerle, açık kapı ve pencereden, kapı altlarından lağım ve mutfak ve banyodaki lavabo boşluğundan gelirler. Bu böcekler pis yerlerden geldikleri için bir çok mikrobu birlikte getirirler. Birçok hastalık taşırlar. İnsanlara bir çok hastalık bulaştırırlar. Bu hastalıklar insanlara yıkamadan yenen sebze meyvelerden ve ağzı açık kaplarda bulunan gıdalardan geçmektedir. Bu böcekler yiyeceklerimize, SALYALARINI, DIŞKILARINI, bırakırlar. Çok yedikleri açıktaki besinler üzerine de KUSARLAR. Bütün bunlar gıda zehirlemesine yol açar hastanede MİDE YIKANINCA sorun kalmaz.

4 - HAMAM BÖCEKLERİ ÇOK SICAK VE SOĞUKTA YAŞARLAR MI?
Bu böceklerin bünyeleri çok sağlamdır. 40- 50 derece sıcağa ve eksi 30 derece soğuğa dayanıklıdırlar. Radyo aktif maddelere ve radyasyona da dayanıklıdırlar.

5 - HAMAM BÖCEKLERİ UZAKTAN YİYECEKLERİN YERİNİ NASIL BULURLAR?
Bu böceklerin üzerinde doğal mükemmel bir radar sistemi vardır. Bu radar sistemi sayesinde hem yiyeceklerin yerini bulurlar hem de kendilerine gelecek tehlikeyi algılayıp savunmaya geçerler. Radar sayesinde yaşadıkları ortama gelen yabancıları o ortamın yerlilerinden kolayca ayırt edebilirler. Bu radar sistemi karıncalarda vardır.

6 - HAMAM BÖCEKLERİ İNSANI ISIRIR MI? SOKAR MI?
Hiçbir hamam böceği, kalorifer böceği, karafatma, kesinlilkle insanı ısırmaz veya sokmaz.

7 - HAMAM BÖCEKLERİ AÇ SUSUZ NE KADAR YAŞARLAR?
Hiç yiyecek bulamadıklarında yemeden 1 ay su içmeden 10 gün yaşarlar.

8 - HAMAM BÖCEĞİNİN DİĞER İSİMLERİ NELERDİR?
Hamam böceği, kalorifer böceği, oryantal hamam böceği, Alman hamamböceği, Amerikan hamamböceği, karafatma, halk arasında bu isimlerle anılırlar.

9 - HAMAM BÖCEKLERİ YUMURTALARINI NERELERE BIRAKIRLAR?
Bu böcekler yumurtadan çıkarlar. Nemli ve ılık yerlere yumurtalarını bırakırlar.
Bu ortamlarda, yumurtanın gelişmesini sağlar. Duvar çatlaklarına, tahta veya parke altlarına, buzdolabı, elbise dolabı, çamaşır ve bulaşık makinesi altlarına kenar ve kuytu yerlere yumurtalarını bırakırlar.

10 -HAMAM BÖCEĞİ DAHA ÇOK NERELERDE GÖRÜLÜR?
Evlerde, mutfaklarda, lokantalarda, banyo ve fırınlarda, musluk, banyo, lavabo çevresinde, nemli olan yerlerde, bahçedeki logar kuyularında, kapalı ve açık alanlarda, bu böcekler her yerde bulunur.

11 -HAMAM BÖCEĞİNİ HANGİ MEVSİMDE İLAÇLATMAK DAHA UYGUNDUR?
Hiç fark etmez yazında kışında ilaçlama yapılabilir. Biz dışarıda yollarda 10 santim kar varken ilaçlama yapmak için adreslere gidiyoruz.

12 -HAMAM BÖCEKLERİNİN ÜZERİNDE GEZDİĞİ YİYECEK İÇECEK ATILMALIMI?
Evlerimize lağımlardan ve mutfak, banyo, lavabo deliklerinden pis yerlerden geldikleri için, bir çok hastalık mikrobunu da birlikte getirirler. İnsanlara bir çok hastalık bulaştırırlar. Bu hastalıklar insanlara yıkamadan yenen sebze meyvelerden ve ağzı açık kaplarda bulunan yiyeceklerden geçmektedir.B u böcekler yiyeceklerimize salyalarını dışkılarını bırakırlar. Çok yedikleri açıktaki besinler üzerine de kusarlar. Bütün bunlar gıda zehirlenmesine yol açar.

13 - HAMAM BÖCEKLERİ NE YERLER?
Evlerde bulunan sebze ve meyvelerden, üzeri açık olan her türlü yiyeceklerden yerler.
Ufak böcekleri karıncaları yerler. Hiç yiyecek bulamadıklarında hiç bir şey yemeden 1 ay yaşarlar.

14 -HAMAM BÖCEKLERİ NASIL ÜRERLER?
Bu böceklerin üremesi, yumurtadan çıkma şeklinde olur. Bir kapsülde ortalama 16 - 38 arasında yumurta (yavru) böcek bulunur. Yumurtalarını, kimsenin göremeyeceği duvar çatlaklarına, tahta parke altlarına, buzdolabı, elbise dolabı, çamaşır ve bulaşık makinelerinin altlarına kenar ve kuytu yerlere bırakırlar.

15 -HAMAM BÖCEKLERİ NERELERDE YAŞARLAR?
Bina içlerinde ve Açık alanlarda, özellikle besinlerin çok olduğu yerleri tercih ederler.
Bu böcekleri kırsal alanlarda, su kenarlarında ağaç diplerinde ormanlarda da görebilirsiniz. Gündüzleri yuvalarında saklanırlar arada bir dışarıya çıkarlar. Daha çok geceleri aktiftirler, hem yiyecek ararlar, hem de gezerler.

16 -HAMAM BÖCEKLERİNİ KENDİM İLAÇLASAM NASIL SONUÇ ALIRIM?
Kendiniz mücadele ederseniz aksine böceklerin bağışıklık sistemi arttığı için hiç başarılı olamazsınız. Marketten aldığınız ilaçlarla spreylerle, veya tarım ilaçlarıyla ilk ilaçlama yaptığınızda böceklerin % 70'i ölürler. 20 gün sonra yumurtadan çıkan yavru böceklerle eviniz, hiç ilaçlanmamış gibi böceklerle dolar. Aksine kendi yaptığınız 2. ilaçlamada ise, böceklerin sadece, % 20'si ölürler. % 80'i kalır.
Bundan sonraki yaptığınız ilaçlamalarda da, AZI ÖLÜR ÇOĞU KALIR her işi işin uzmanına yaptırmak gerekir.