Buradasınız: Yürüyen Zararlılar Gümüş Böceği (Lepisma Saccharina)

Gümüş Böceği (Lepisma Saccharina)

Renginden dolayı gümüş böceği olarak anılmaktadır. Rengi gümüşümsüdür. Başka renklerde olanları da vardır. Fakat en yaygın olan renkleri gümüş rengidir. Ayrıca gümüşçün (balıkçıl) olarak da bilinmektedirler.

Çok küçük böceklerdir. Evlerimizde genellikle banyolar ve mutfaklarda tezgah altları gibi nemli bölgelerde yaşarlar. Biz fark etmeden evlerimizde barınırlar. Kapı aralıklarında ve pencere yarıklarında sıkça saklanırlar. Tehlike hissettiği anda çok hızlı hareket ederek hemen kapı yarıklarından içeriye girerek kendilerini emniyete alırlar. Gümüş böceklerinin kanatları yoktur ve uçamazlar. İnsanları ısırmazlar. Direkt zararları yoktur fakat dolaylı yollardan bizlere zarar verirler. Mesela gümüş böcekleri kıyafetlerimizi veya kâğıt olan her şeyi kemirirler. Kütüphanemizdeki kıymetli kitaplarımıza iştahla saldırarak ciddi şekilde zarar verebilirler. Gümüş böceğinin derisi katmanlar şeklinde tabakalıdır.

 


Gümüş böceği insanı ısırır mı? Hastalık Bulaştırır mı?
Hayır. Gümüş böcekleri insanları ısırmazlar. Hastalık bulaştırdıklarına dair herhangi bir bulguya rastlanmamıştır.

Gümüş böcekleri ne yerler?

Gümüş böcekleri en çok kağıt ve kağıt ürünleri ile beslenirler. Kitaplar, defterler, duvar kağıtları, gazeteler vb. Bunun dışında elbiselerimizi de kemirirler. Ayrıca gıda malzemelerimizi de yedikleri görülmüştür.

Gümüş böcekleri nerelerde görülürler?
En sık görüldükleri yerler banyo ve mutfaklar gibi nemli alanlardır. Evlerimizde bunun dışında bütün odalarda olabilirler. Kapı ve pencere yarıklarında, zemindeki çatlaklarda, tavan aralarında, merdiven boşluklarında vb. saklanırlar. Ayrıca bahçelerimizde çürümüş, kurumuş yaprakların ve otların arasında da saklanırlar.

Gümüş böcekleri nasıl çoğalırlar?

Gümüş böcekleri yumurta ile çoğalırlar. Tek bir gümüş böceği tek seferde 10'larca yumurta bırakabilir. Hızlı üreyen haşerelerdendirler.