Buradasınız: Yürüyen Zararlılar Tahta Kurusu (Cimex Lectularius)

Tahta Kurusu (Cimex Lectularius)

Tahta kurusu pas kırmızımsı renklerindedir. Ortalama yaşam süreleri 550 gün civarındadır. Tahta kurularının boyları değişkendir. Ortalaması ise 2 - 5 cm'dir. Tahta kurusu çevresine çok zarar veren bir böcektir.

Tahta kurusu ezildiğinde etrafına çok kötü bir koku yayar. Bu koku kısa sürede tüm odaya siner ve çok rahatsız edicidir. Kümler halinde yumurtlayan tahta kuruları tek seferde yaklaşık 200 yumurta bırakabilir. Bu durumda tahta kurularının ne kadar hızlı bir şekilde ürediklerine en iyi örnektir.

Tahta kurusu kan emerek beslenir. Özellikle bizlere uykudayken saldıran bu böcekler doymak bilmeyen iştahla kanımızı emer. Bir tahtakurusu kendi vücut ağırlığının beş katına kadar kan emebilir. Tahta kurusu tarafından ısırılan bölgede kızarıklık ve kaşıntı buna bağlı olarTahta Kurusu Hastalık Bulaştırır mı?

Bir çok bilim adamına göre bu sorunun cevabı hayırdır. Şu ana kadar tahta kurusu ısırığı vakalarında bu böceklerin her hangi bir hastalık bulaştırdıklarına rastlanmamıştır. Tahta kurusu kanımızı emerek beslendiği için bize doğrudan zarar verir. Kan emerek iyice şişen tahtakurusu daha sonra bir köşeye çekilerek emdiği kanı sindirmeye başlar.

 


Tahta Kurusu Nerede Yaşar?
Tahta kurusu evlerimizde hemen her yerde olabilir. Fakat en çok görüldükleri ve saklandıkları yerler ahşap zeminlerin olduğu alanlardır. Mobilyalarımızın arasındaki çatlaklara, duvar diplerine, zemindeki yarıklara, pencere aralıklarına vb.. yerler tahta kurusu için ideal saklanma ve barınma alanlarıdır.
Tahta Kurusu Haberleri

TAHTA KURUSU YÜZÜNDEN İKİ GÜNLÜĞÜNE KAPATILAN HASTANE, TEKRAR HİZMET VERMEYE BAŞLADI


Edremit ilçesinde yaklaşık 2 ay önce hizmete giren devlet hastanesini tahta kuruları sardığı için hastalar iki günlüğüne başka hastanelere nakil edildi. Nakil edilen hastalar tekrar yeni hastaneye getirildi.

Balıkesir'in Edremit Devlet Hastanesi'nin bir odasında tahta kurusu böceği görülmesi üzerine hastane yönetimi, durumu İlçe Tarım Müdürlüğü'ne buldukları böceklerden birkaçını numune olarak getirmişti. Getirilen böcekleri inceleyen İlçe Tarım Müdürlüğü'ndeki görevli Ziraat Mühendisi Fikret Çapar, "Hastane görevlileri hastanede buldukları böceklerden numune olarak kibrit kutusunda getirdiler. Gerekli olan incelememizi yaptık. Bu böceğin tahta kurusu olduğunu söyledik. Biz de gelen arkadaşlara tahta kuruları ile ferdi mücadelenin çok zor olduğunu belirttik. Bu işi profesyonel firmaların yapmasının şart olduğu yönünde bilgiler verdik." dedi.

Edremit Devlet Hastanesi'ni tahta kuruları istila edince, İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri tarafından hafta sonu bölgede ilaçlama yapıldı. İlçe Tarım Müdürlüğü yetkililerinin hafta sonu yaptığı ilaçlama nedeniyle hastane iki günlüğüne kapatıldı. Kümeler halinde yaşayan, özellikle geceleri aktif olan ve insana uykuda hemen hücum eden, evden eve eşya ile yayılan tahta kurularının Pasteurella Pestis, allerjik reaksiyonlar M.Leprae, Bacillus Anthracis ve B.Recurrentin gibi birçok hastalığı bulaştırdığı bildirildi.

Hastaneye nereden geldiği bilinmeyen tahta kuruları ile mücadelenin etkili olup olmayacağı merak ediliyor. Vatandaşlar iki günlük mücadelenin yeterli olmayacağını ileri sürdü.

Hastanede yatan hasta kabul edilmesine başlanırken, ilaçlama nedeniyle Kazdağı Devlet Hastanesi'ne yatırılan hastalar ise geri getirildi. Konu ile ilgili olarak hastane Sağlık Grup Başkanı Orhan Duran, açıklama yapmaktan kaçındı.

Öte yandan tahta kurularının, hastane personeli eski hastaneden taşınırken, yanlarında tahta masa, dolap, vs. gibi şeyleri getirmelerinden dolayı hastaneyi sardığı öne sürüldü.
BİRÇOK HASTALIĞI BULAŞTIRIRLAR

Uzmanların verdiği bilgiye göre, erişkin tahta kurusu oval, yassı, çok ayaklı 2.5 mm boyunda, pas kırmızısı rengindedir. Ezilince pis kokar ve kan çıkar. Erginleri hiç beslenmeden 550 gün yaşayabilirler.

Kümeler halinde 200 civarında yumurtayı yapıştırarak çatlaklara bırakırlar. Evlerde insanın yaşadığı yatak odaları, çekyat, dolap içleri, karyola yatak kenarları, duvar delikleri ve tahta aksam ayrıkları ile yatakhaneler gibi yerlere yuvalanırlar. İnsanları ısırıp ağırlığının 5 -6 katı kan emerler, emdiği yer şişer ve çiban gibi kızarır. Özellikle geceleri aktiftir, insana uykuda hemen hücum eder, evden eve eşya ile yayılır. Pasteurella pestis, alerjik reaksiyonlar M.Leprae, Bacillus anthracis, B.Recurrentin gibi birçok hastalığı bulaştırırlar.


BARINDIĞI VE ÜREDİĞİ YERLER DİKKATLE İLAÇLANIRSA KOLAYCA YOK EDİLİR

Karyolaya, çekyata, dolaplara, duvarlara, koltuklara komple kalıcı etkili ilaçı yeterli dozda atmak gerekir. Kısmi ve ferdi mücadele başarılı olmaz. Kalıcı (Reziduel), yuvasından çıkarıcı (Flash auth), buharlaşan koku çıkarıcı (Fumigasyon) etkili ilaçlarla mücadele edilir.

Ergin yumurta bırakmış olması durumunda, yumurtadan çıkanlar için 20. günden sonra ilaçlama tekrarlanmalıdır. Bu tür böceklerle mücadelede öncelikle, Otaş gibi profesyonel uygulayıcı firmalar tarafından, böcekleri saklandıkları yerlerden çıkarıcı ürünler, daha sonra da kalıcı ve uzun etkili ilaçlar ile uygulamaları yapılmalıdır. Kesin çözüm için profesyonel firmaya müracaat edilmesi tavsiye ediliyor.