Buradasınız: Yürüyen Zararlılar Tesbih Böceği (İsopoda-Armadillo Officinalis)

Tesbih Böceği (İsopoda-Armadillo Officinalis)

Tespih böceği ismini tehlike karşısında yuvarlanıp bir tespih tanesi biçimine geldiği için almıştır. Tesbih böceği çoğunlukla gri renklerdedir.

Kısa bacakları vardır. Baş kısmında iki adet göz bulunur. Tespih böcekleri yumuşakçalar grubundan küçük canlılardır. Tespih böceğinin vücudunu plakaya benzer bir zırh kaplamıştır. Bu zırhı birbirine tutan esnek bir deriye sahiptir.

Tespih böceklerinin birçok akrabası denizde yaşamaktadır. Bu böceklerinde denizden karaya çıkarak zaman içerisinde evrimleştiği ve karadaki yaşama uyum sağladığı düşünülmektedir. Tespih böceği yengeç, ıstakoz gibi kabuklu deniz canlılarıyla benzerlikler göstermektedir.

Birçok renkte tespih böceğine rastlanabilir. Gri, boz, kahverengi, siyah vb. renklerde tespih böcekleri vardır. Tespih böceğinin boyu da türüne ve yaşadığı alana göre farklılık göstermektedir. Bazıları sadece bir kaç mm. olan tesbih böceklerinin yanı sıra 3 - 5 cm. arasında olan tesbih böcekleri de vardır.


TESPİH BÖCEKLERİ NEREDE YAŞAR?
Tespih böcekleri yaşamak için ıslak ve nemli bölgeleri tercih ederler. Kuru ve sıcak yerler onlar için uygun yaşam alanları değildir. Bu sebeple evlerimizde de nemli olan yerlerde olurlar. Evlerde mutfak, banyo, lavabo, su borusu kenarları, kapı ve pencere kenarlarında gezinirler. Tespih böceğine ayrıca bahçelerimizde özellikle nemli zeminlerdeki taşların altlarında çok sık rastlanır. Çimenlik bir arazide bir taşı kaldırıp altına baktığınızda zemin ıslak ve nemli ise mutlaka bir çok tespih böceğinin saklandığını göreceksinizdir. Özellikle yaz aylarında sıcak ve kuru havadan korunmak için bu canlılar taşların altları, merdiven boşlukları, gölgelik yerler, çürük ağaç kovukları vb.. yerlerde saklanırlar.

TESPİH BÖCEKLERİ NEYLE BESLENİRLER?
Tespih böceklerinin birincil besin kaynakları çürümüş yapraklar, bitki kökleri, saksı bitkileri, ağaç kabukları vb. bitkisel besinlerdir. Bazı durumlarda ölmüş böceklerle de beslendiklerine rastlanmıştır. Bu böcekler kendi türlerinden bile olabilmektedir.

TESPİH BÖCEĞİ İLE MÜCADELE

Tespih böceği ile mücadele için profesyonel bir ilaçlama firmasından yardım istenmelidir. Çünkü kendi çabalarınız ile yapacağınız mücadele hem etkisiz kalacaktır hem de yanlış bir uygulama sonucu sağlığınız olumsuz etkilenebilecektir.